Co roku tysiące absolwentów rozpoczyna pierwszą pracę. Nie istotne, czy jest to tymczasowa fucha na umowę śmieciową, czy umowa o pracę (ciągle duża rzadkość), młody pracownik musi poznać kilka ważnych danych, związanych z światem podatków. Istnieją wszakże w życiu 2 rzeczy, od których nie da się uciec: podatki i śmierć.

Każdy świeżo upieczony pracujący przekona się o tym, gdy zobaczy, ile kasy wyciąga się z jego wynagrodzenia.

PIT 36 – rozszyfrujmy skrót: Personal Income Tax. Taką daninę musi łożyć każdy Polak, który nie ma przedsiębiorstwa. Ale co oznacza dwucyfrowa liczba? Otóż jest to numer formularza deklaracji podatkowej. Jeżeli odprowadzasz podatek dochodowy samemu, musisz wysłać właśnie ten formularz.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

PIT 37 – ten kwestionariusz jest przeznaczony dla pracownika, za którego składki i podatki uiszcza pracodawca.

Kiedy będziesz zdania, że omawiany w tym serwisie artykuł jest wartościowy, kliknij tu, a przeczytasz więcej na tej witrynie (www.adwokatchojka.pl/porady-prawne-online-przez-telefon.html) tego typu tekstów.

To pewien dowód na nieufność do człowieka, ponieważ mimo faktu, że za niego się płaci podatki, trzeba osobiście udokumentować dochody i należności. Zobacz więcej na – jak już zapewne zdążyliście zauważyć, literka T najczęściej reprezentuje słowo Tax. Kolejne 2 słowa to Value Added. Jest to danina pośrednia, którą opłaca każdy, kto nabywa jakikolwiek artykuł w sklepie. W naszym kraju jest parę stawek podatku VAT, największa to dwadzieścia trzy %.

Akcyza – to skonkretyzowany podatek, który gwarantujktóry (kliknij w link)etowi państwa spore dochody. Akcyza to podatek, przez który paliwo i napoje wyskokowe są tak drogie.

ZUS – ogromny urząd, który odpowiada za wypłatę wszelkiego rodzaju rent i emerytur. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przesyłać tobie większość twojej emerytury. Każda osoba, która jest zatrudniona na kontrakt o pracę, może być pewien, że pracodawca płaci odpowiednie składki do ZUSu.

Urlop – piękna sprawa, dostępna wyłącznie w przypadku etatów. Pracujący na tak zwanych umowach śmieciowych mogą go wcale nie dostać.